5 najważniejszych zasad funkcjonalnej kuchni.
Funkcjonalna kuchnia zapewne dla każdego oznacza coś innego. Jest to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu, a jednocześnie najbardziej wymagające pod względem rozwiązań aranżacyjnych. Podczas urządzania kuchni należy mieć na uwadze przede wszystkim komfort, łatwość użytkowania, łatwość w utrzymaniu wnętrza w czystości, względy bezpieczeństwa, ale i estetykę. Im bardziej praktyczna kuchnia, tym wygodniejsze, prostsze i przyjemniejsze będzie gotowanie, zmywanie, przygotowywanie przetworów oraz szereg innych czynności, które na co dzień zwykliśmy tutaj robić.
5 podstawowych zasad aranżacji funkcjonalnej kuchni
- Zabudowę kuchenną dopasuj do kształtu i wielkości pomieszczenia. Meble oraz poszczególne sprzęty powinny być zawsze dobierane adekwatnie do metrażu, kształtu oraz zaplanowanego układu kuchni. Zazwyczaj kuchnie urządzone są zgodnie z kształtem trójkąta, który tworzą podstawowe sprzęty kuchenne, czyli lodówka, zlewozmywak i kuchenka. W kuchniach wąskich oraz otwartych na salon lub jadalnię zwykle stosowana jest zabudowa jednorzędowa. Jest to najprostsze rozwiązanie, ale niestety najmniej funkcjonalne. W tym przypadku nie da się zastosować zasady trójkąta. Można jednak dążyć do ustawienia sprzętów w kolejności wykonywania poszczególnych czynności przy najważniejszych pracach w kuchni, a także właściwie rozplanować odległości między nimi.
- Kuchnie na wymiar - najlepsze rozwiązanie w przypadku małych pomieszczeń lub wnętrz o nietypowych kształtach. Oczywiście w praktyce kuchnie na wymiar to optymalne rozwiązanie do każdego pomieszczenia kuchennego. W ten sposób można urządzić pomieszczenie w sposób funkcjonalny, a jednocześnie idealnie dopasowany do własnych potrzeb. Kuchnie na wymiar szczególnie jednak sprawdzą się w sytuacji, gdy nasza kuchnia jest szczególnie mała lub wyróżnia się kształtami utrudniającymi dobór gotowych mebli.
- Wszystkie urządzenia kuchenne dobieraj adekwatnie do potrzeb domowników. Przykładowo, wielkość lodówki zależy nie tylko od liczebności rodziny, ale i częstotliwości zakupów, rodzaju preferowanego jedzenia oraz stylu życia użytkowników. Wielkość zmywarki również zależna jest od tego, jak często gotujemy i jak wiele na co dzień wykorzystujemy garnków, naczyń czy innych akcesoriów kuchennych. Szerokość płyty grzejnej i liczbę palników dostosowujemy do liczby garnków, które wykorzystujemy podczas jednorazowego gotowania. Do tego wyznaczyć należy miejsce na odpowiedni piekarnik oraz okap kuchenny.
- Dobrze przemyśl kwestię blatów. Kwestia blatów dotyczy bardzo wielu aspektów, w tym ich wielkości, szerokości, wysokości, materiału, z jakiego są wykonane itd. Pamiętajmy, że blat roboczy to jeden z najważniejszych elementów każdej kuchni. To tutaj wykonywana jest znaczna część prac, a jednocześnie jest on najbardziej narażony na różnorodne zniszczenia. Wysokość blatu zawsze powinna być dostosowana przede wszystkim do wzrostu użytkowników.
- Pamiętaj też o funkcjonalnym zorganizowaniu szafek i półek w kuchni. To właśnie ten aspekt w dużym stopniu decyduje o tym, czy kuchnia będzie funkcjonalna, czy też nie. W tym przypadku jednak najważniejsze są przede wszystkim indywidualne preferencje. Przykładowo, niektóre osoby zupełnie rezygnują z szuflad dolnych, do których dostęp często wymaga pochylania się czy klękania. W innych mieszkaniach z kolei nie stosuje się zamykanych szafek górnych na rzecz kilku otwartych półek na podstawowe przedmioty kuchenne. To bardzo indywidualne kwestie, a im bardziej spersonalizujemy naszą kuchnię, tym wygodniej będzie nam z niej korzystać. W tym przypadków znów najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie kuchni na wymiar, która pozwala nam na indywidualne dostosowanie wszystkich elementów meblowych.